loader

Güncel

AK PARTİ'DE KİM KİMİNLE KÜS, KİM KİME MUHALEFET? İŞTE CEVABI...

AK PARTİ'DE KİM KİMİNLE KÜS, KİM KİME MUHALEFET? İŞTE CEVABI...

AK PARTİ'DE KİM KİMİNLE KÜS, KİM KİME MUHALEFET? İŞTE CEVABI...

Yerel seçim için geri sayım hızla sürüyor. Ortada tüm partiler için aday isimleri de dolaşıyor. Cumhur İttifakı olursa şöyle, olmazsa böyle senaryoları yazılıyor. Yazılıyor, çiziliyor da peki esas görülmesi gereken tabloyu neden hiç kimse görmezden geliyor.

CHP’nin içindeki kurgular, koltuk için ter döken ama pabuç pahalıya gelince geri vitese takanları önümüzdeki günlerde kaleme alacağım. Bugünkü konum sadece AK Parti olacak.

FATURAYI DÜNDAR ÜNLÜ ÖDEDİ

Eskişehir’in vekilleri Harun KaracanNabi Avcı ve Emine Nur Günay arasındaki buzları bilmeyen yoktur. Şöyle ki; Harun Karacan’ın, Nabi Avcı ve Emine Nur Günay’ı sevmediği, aynı şekilde bu ikilinin de Karacan’a karşı boş olmadığını artık sağır sultan bile duydu. Zoraki selamlaşmalar, kapalı kapılar arkasında kulisleşmeler, genel seçimlerde listeden çıkartılmalar, sonra araya giren büyükler tarafından yeniden dizayn edilen sıralamalar. Bu soğuk rüzgarların bedelini AK Parti belki de daha rahat ve fazladan 1 vekil çıkarma ihtimali varken kaybederek ödedi. Bu kaybın ardından taraflı tarafsız herkes yaşanan iç çatışmanın faturasını Dündar Ünlü ödedi diye yorumlamıştı. Nasıl ödemesin, bugün belki de ve kuvvetli bir ihtimal ile içerideki hesaplaşma olmasa ilk 3 sırada yer alacak sonrasında da milletvekili koltuğuna oturmuş olacaktı.

ARTIK SAFLAR DAHA NET

Gelelim genel seçimin ardından yaşanan gelişmelere. Nabi Avcı ile Emine Nur Günay safları daha da sıklaştırdı. Harun Karacan ise cephesini daha da genişletme kararı aldı. Çünkü yaklaşan bir yerel seçim maratonu başlamıştı artık. Derken Emine Nur Günay’ın kimine göre zamansız, kimine göre ise neden olduğu belli olmayan sert çıkışıyla eski İl Yönetimine bindirme yapması uzun zamandır kaynayan teşkilattaki çatlağı onarılamaz bir tahribata çevirmişti. Ve suskun adam Dündar Ünlü ilk kez konuşarak ağır bir cevapla istese de istemese safını belirlemeye mecbur kalmıştı. Yani Harun Karacan saflarında güç birliği içerisine girdi. Partideki iç hesaplaşma ve soğuk savaş artık yerini göğüs göğüse muharebeye bıraktı. Tabi ki saflar sıklaşırken yeni isimlerde gündeme gelmeye başladı.

VOLKAN DOĞAN’IN ŞANSSIZLIĞI MI?

Volkan Doğan ismini hangi siyasi görüşe sahip birine sorarsanız sorun, “Evet Odunpazarı Belediye Başkan Adayı” olacak muhtemelen derler. Sadece 1 kişi hariç. O da Harun Karacan. Çünkü kamuoyunda Volkan Doğan konusunda Karacan’ın tavrını herkes yakından biliyor ve istemediğini belirtiyor. Avcı ve Günay ikilisine yakın olduğu ifade edilen Volkan Doğan’ı önümüzdeki süreçte daha zorlu bir parkurun beklediği ise kesin.

BÜYÜKŞEHİR ADAYI KİM OLACAK?

İşte tüm karmaşanın çözüm noktası tamda burası. Tam 3 isim Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını istiyor. Nabi Avcı potansiyel adaylardan birisi. Milletvekili adaylığı gibi düşünmüyorum imajı verse de göre hazır. Harun Karacan zaten bu kez bu işi çözme konusunda oldukça iddialı ve çalışmalarını bu yönde sürdürüyor. Bir diğer isim ise vekilliği hak etmesine rağmen iç savaş kurbanı olan ve partililerin sevdiği isim Dündar Ünlü. İşte yazının başından beri anlattığımız her şey burada kilitleniyor. Çünkü kimse işin içinden çıkamıyor. Nabi Avcı, Emine Nur Günay, Volkan Doğan ekibinde yaşanan gruplaşma ile Harun Karacan, Dündar Ünlü ve eski İl Yönetiminde yaşanan gruplaşma karşı karşıya gelmiş durumda. Tabi birde İl Başkanı Zihni Çalışkan ve ekibinin izlediği yol var. Zorunlu olarak herkese yakın olduğu hissettirilmeye çalışılsa da Çalışkan ve ekibi de Nabi Avcı saflarına yakın.

HARUN KARACAN SEVMEDİĞİNİ SEVMEZ

Harun Karacan fazla esnek bir insan değildir. Ne yapacaksa doğrudan direk yapar. Belki zaman zaman bu yapısı eleştiride alsa doğru bildiği yoldan şaşmaz. Bugün sevmediği adamı yarın asla sevdiremezsiniz mesela. Genel seçimler öncesi kendisine birçok kez yıpratma kampanyası yapıldı. Hatta daha öncelerde başladı bu yıpratma operasyonu. Ama her seferinde daha da güçlenerek geldi insanların karşısına. Genel Başkan Yardımcılığına kadar yükselen ve kendisiyle ilgili yürütülen yıpratma kampanyası sonunda bir daha vekil olamayacağı bile söylenen Karacan hem tekrar vekil oldu, hem de MKYK üyesi olarak gücüne güç kattı. MKYK üyeliği öyle bir görevdir ki, eğer Cumhurbaşkanı bir ismi bir göreve getirecekse veya Belediyeye aday gösterecekse önce bu görevde yer almasını sağlıyor. Şuan ki tabloya bakılınca da Harun Karacan aday olabilecekler arasında en güçlü isim olarak görülüyor. Genel Merkezin ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tercihleri arasında gözüne çarpan ilk isim Karacan olacaktır.

İÇ HESAPLAŞMA BİTMELİ

Gelelim finale. Harun Karacan, Dündar Ünlü, Nabi Avcı çemberindeki tablo bu şekilde. Türkiye yerel seçimlerde AK Parti, MHP Cumhur İttifakı olacak mı, olmayacak mı sorusuna kilitlenmiş durumda. Bana kalırsa bu ittifaktan önce AK Parti öncelikle Eskişehir’de kendi içinde bir ittifak oluşturmalı. Genel seçimlerde 3 vekili korumak başarı olarak gösterilse de büyük bir kayıptı aslında. Ve nedeni de parti içindeki iç hesaplaşmaydı. Bu ittifak gönülden kurulursa AK Parti için işler daha da kolaylaşabilir. Benden söylemesi.


Yorum Yap