loader

Güncel

BELEDİYE SAVAŞLARI BAŞLIYOR

BELEDİYE SAVAŞLARI BAŞLIYOR

BELEDİYE SAVAŞLARI BAŞLIYOR

AK PARTİ DERSİNE ÇALIŞMALI 

Nereye gitseniz bir aday ismi duyuyorsunuz kuşkusuz yerel seçimler için. Yerel iktidar 3 belediyeyi elinde bulundurduğu için CHP malum. Cumhur İttifakı olursa işin rengi değişebilirdi ve değişecekti bana göre. En az 3 belediyenin ikisi soğuk terler dökebilirdi. Bunlar da muhtemelen Büyükşehir ile Tepebaşı Belediyeleri'ydi. İttifak olmayacağı duyurulunca bir rahatlama geldi mevcut başkanlara. Gelelim bugüne. CHP’de Belediye Başkanları aynı şekilde aday olarak yoluna devam edecektir. Zaten sinyaller de bu yönde. AK Parti ise işine daha dört elle sarılmaya hazırlanıyor. Genel seçimlerden çıkan sonuç herkes üzerinde farklı bir algı yarattığı için yerel seçim adına daha motive olunmuş şekilde yarışa girecekler. CHP’nin tepesinde yaşanan liderlik atışmaları da ister istemez partiye zarar verdi. Bunun da bir yansıması haliyle olacaktır. Ancak genelle, yereli birbirine karıştırmamak lazım. Zira burada isimler partilerden daha ön plana çıkıyor. 

DÜNDAR ÜNLÜ HAK EDİYOR

Şöyle bir AK Parti cephesine bakmak istiyorum aslında. Her belediye için bir çok aday ismi kulislerde kulaktan kulağa dolaşıyor. Büyükşehir Belediyesi için Nabi Avcı ismi her dönem olduğu gibi yine revaçta. Harun Karacan ise geçen dönem kaybetmiş olmasına rağmen bu kez daha güçlü bir şekilde yola çıkmak istiyor. Parti içinde güçlü olmasından dolayı da işaretler bu yönde. Peki Karacan ne diyor? Şuan için izliyor. Ya kendisi ya da işaret ettiği birisi çıkabilir. Dündar Ünlü’ye milletvekilliği seçimlerinde yapılan haksızlık ve sandıktan çıkan oy oranındaki düşüş ya da 4 vekilin çıkarılamamasından çıkan kıssadan hisse çok önemliydi aslında. Yani istatistikler Ünlü’nün bu kez Belediye seçimlerinde değerlendirilmesi gerektiğini işaret etti. 

BÜYÜKŞEHİR İÇİN ES ES FAKTÖRÜ

Büyükşehir için sürpriz isimlerde yok değil hani. Mesela Ticaret Odası Başkanı Metin Güler’in adını sıkça duyar olduk. Eğer bu kulvar da ilerleme kaydedilirse olumlu tepkiler muhakkak alınacaktır. Yalnız Nabi Avcı, Emine Nur Günay ittifakı ile Harun Karacan meydan muharebesine Metin Güler adaylığı olursa bir halka daha eklenir orası kesin. Şu aşama da uzak bir ihtimal olarak görülse de siyasette 24 saat uzun bir süredir. Geçtiğimiz günlerde birkaç kulvarda da Halil Ünal’ın ismi geçti. Eskişehirspor rozeti ve siyasi geçmişinden dolayı ve kırsal kesim üzerindeki etkisi hasebi ile bazı siyasi temasların yaşandığı gelen duyumlar arasında. AK Parti’nin yaptırmış olduğu, “Kimi Belediye Başkanı görmek istersiniz” araştırma anketinde çıkan 3 isimden birisi Halil Ünal olmuş. Ancak Ünal’ın Dündar Ünlü başta olmak üzere Harun Karacan veya aday olursa Metin Güler’e destek verebileceği de ifade ediliyor. Taraftar ise “Benim oyum Eskişehirspor’a” kampanyası ile tavrını net bir şekilde ortaya koydu. Bu koyulan tavır sonuna kadar desteklenmelidir. 

TEPEBAŞI'NDA ATAÇ’IN EKİBİ YIPRATILACAK GİBİ 

Gelelim Tepebaşına. Tepebaşı'nda mevcut Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ı yıpratmak için izlenecek yollar belli gibi. Öncelikle belediyenin ekonomik çöküşünün nedenleri. Tepenin başında duran ve bir o tepeye bir bu tepeye SEYİT’en Öz’den CAN’dan sanılan ama çöküşün mimarı olanlara yönelik yürütülecek belgeli hamleler AK Parti adaylarının elini kolaylaştırabilir. Bu bölgede partinin adayları olması muhtemel isimler İlçe Başkanı İbrahim Kaynarca, Hasan Tuç ve Büyükşehir olmazsa Dündar Ünlü gibi görünüyor. 

ODUNPAZARI'NDA İŞLER KARIŞIK

Odunpazarı Bölgesi ise tam bir cadı kazanı. Yıllardır Başkan adayı olması bekleyen ve tüm planlamalarını bunun üzerine yapan ancak Harun Karacan ile ters düştüğü bilinen AK Parti İlçe Başkanı Volkan Doğan hazırlıklarını sürdürüyor. Suat Er ismi yine ön plana çıkan bir başka isim. Bunun yanı sıra Fikret Dönmez, Ali Acar, Altan Kaya söylemleri de kulislerin kulaktan kulağa fısıldananları arasında. Eski Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı kaldığı yerden tekrar yola çıkabilir, belki de Büyükşehir’e bile düşünülebilir ifadelerine de yer veriliyor. AK Partinin hem Büyükşehir, hem Tepebaşı, hem de Odunpazarı Belediye Başkan adayları arasında joker gibi konuşulan tek ismi ise Dündar Ünlü. Öyle görülüyor ki Ünlü yerel seçimlerin kilit ismi konumunda olacak. 

CUMHUR İTTİFAKI OLMADIYSA SİZ YAPIN

AK Parti içinde yaşanan bireysel hesaplaşmalardan çıkan sonuç şu; İş sadece adayı belirlemekle de bitmeyecek. Zira zorlu süreçte ipi göğüslemek için omuz omuza vermeleri gerekiyor. Yoksa skor tabelası geçmişte yaşanan mağlubiyetleri gösterebilir. Cumhur İttifakı olur ve sadece buna güvenilir ise yolda kalınır görüşündeydim. Ama ittifak olmadığına göre artık AK Parti içinde araları bozuk olanlar ittifaka gitmek zorunda. Milletvekili seçimindeki gibi kazanan kadroyu bozmayayım mantığı ile ilerlenirse iş yine zor. Zoru kolaya çevirmek AK Parti açısından her zaman söylendiği gibi kucaklaşıp birlik olmaktan geçiyor. Benden söylemesi.


Yorum Yap